Biden’dan Netanyahu’ya ‘Refah’ telefonu: ABD, şartlar karşılanmadan operasyona razı olmayacak

T24 Dış Haberler

ABD Başkanı Joe Biden, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’ya Filistinli sığınmacıların sığındığı Refah’a bir kara saldırısı yapılmasına karşı olduklarını bir kez daha vurguladı. 

Beyaz Saray, pazar günü Netanyahu ile yaptığı görüşmede Biden’ın, şehre sığınan 1 milyondan fazla Filistinlinin Refah’tan çıkarılıp yardım alacakları bir yere götürülmedikleri sürece ABD’nin operasyona muhalefetini sürdüreceğini bildirdi. 

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Sözcüsü John Kirby, İsrail hükümetinin bir saldırı başlatmadan önce ABD’nin görüşlerini dikkate alacağına dair güvence verdiğini ifade etti. 

ABC kanalına konuşan Kirby, “Biz gerçek anlamda perspektifimizi ve endişelerimizi onlarla paylaşabilinceye kadar Refah’a girmeyeceklerine dair güvence verdiler” dedi. Gazzeli sağlık otoriteleri, pazar günü İsrail’in havadan Refah’taki üç evi vurduğunu ve 13 kişiyi öldürdüğünü duyurmuştu.

Biden ve Netanyahu, Kahire’deki görüşmelerin yeni turu başlamadan hemen önce rehine takasının durumunu da ele aldı. Arabulucu Katar’dan üst düzey bir yetkili, hem Hamas’ın hem de İsrail’in yeni görüşmelerde “daha fazla kararlılık ve ciddiyet göstermelerini” istedi. 

Katar Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Macid el-Ensari, iki tarafın da sivilleri değil siyasi çıkarlarını düşünerek hareket ettiğini, bunun kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, bugün Dünya Ekonomik Forumu marjında diplomatik görüşmelerde bulunmak için Suudi Arabistan’a geldi. 

İsrail delegasyonunun önümüzdeki günlerde son önerileri değerlendirmek üzere Mısır’a gelmesi bekleniyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir