Antalya Büyükşehir Belediyesi’nden Antalya’nın biyoçeşitliliğine dikkat çekecek etkinlik

Dünya Biyolojik Çeşitlilik Gününün kutlanacağı etkinlik, Antalya’nın biyolojik çeşitliliğine dikkat çekmek ve iklim değişikliğiyle mücadelede doğa koruma farkındalığı oluşturmayı amaçlıyor.

Uzmanlar ve doğa rehberleri eşliğinde gerçekleştirilecek etkinlik bitki çeşitliliği açısından oldukça zengin olan Akdeniz Üniversitesi yerleşkesinde gerçekleştirilecek. Etkinliğin bu yıldan itibaren her yıl düzenlenmesi ve Antalya’nın çok sesli sürdürülebilir etkinlikleri arasında yerini alması hedefleniyor.

TÜR SAY NEDİR?
Tür Say belirli süre içinde, belirlenen bir alanda yaşayan canlı türlerinin kayıt altına alındığı bir biyolojik çeşitlilik tespit çalışmasıdır. Alanında uzman doğa bilimciler, gönüllü doğa rehberleri ve vatandaşların geniş katılımıyla bir maraton şeklinde gerçekleştirilir. Amacı, bir yandan halkın doğa ve doğa koruma konularına ilgisini çekmek, bir yandan da korunması istenen alanın tür çeşitliliğini ortaya koymaktır. Vatandaş bilimi kapsamında birçok tür tespit edilirken, doğada keyifli vakit geçirilir. Etkinliğe katılan doğaseverler, onarlı gruplara ayrılarak, her gruba bir doğa rehberi eşlik eder ve bir harita verilir. Haritada belirtilen araziye giden gruplar, gördükleri canlı türlerinin fotoğrafını çekerek ve iNaturalist uygulaması TürSay2024 projesine kayıt eder. Bu şekilde katılımcılar bilim insanlarının arazide nasıl çalıştıklarını, ne tür araç ve yöntemler kullandıklarını gözlemleme olanağı bulur.

KATILIMCILARA SÜRPRİZ ÖDÜLLER
En çok canlı gözlemi yapan katılımcımıza DKM yayınlarından Türkiye’nin Kelebekleri Arazi Rehberi hediye edilecek. Katılımın 50 kişiyle sınırlı olduğu etkinliğe katılmak isteyenler https://forms.gle/b4YTFKY6pgF4tioS7 linkinden kayıt yaptırabilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir